Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej


"Protetyka Twarzy"

W NZOZ "Protetyka Twarzy" wykonywane są następujące uzupełnienia protetyczne:

  1. Indywidualne protezy gałki ocznej i protezy nagałkowe dla dzieci i dorosłych. Protezy wykonywane są z tworzywa akrylanowego. Każda proteza ma indywidualnie malowaną tęczówkę na wzór drugiego oka. Kształt protezy wynika z odzwzorowania dzięki pobraniu czynnościowego wycisku worka spojówkowego oczodołu. Dzięki zastosowaniu takiej metody wykonywania protezy gałki ocznej zapewniona jest dobra ruchomość, prawidłowe kształtowanie oczodołu i rozwój tkanek miękkich i twardych otazających oczodół. Ma to niebagatelne znacznie przy protezowaniu pacjentów w wieku rozwojowym.
  2. Ektoprotezy twarzy:
    • Technicy wykonywujący protezy oczne.proteza nosa
    • proteza małżowiny usznej
    • proteza gałki ocznej wraz z powiekami, częścią policzka, nosa i wargi górnej.

    Protezy te wykonywane są z miękkich mas silikonowych MG barwionych indywidualnie na kolor skóry, a ich kształt zapewnia symetrię w stosunku do drugiej połowy twarzy, dając bardzo dobry efekt kosmetyczny.

    W Polsce od wielu lat ektoprotezy twarzy mocowane są do oprawek okularów. Jest to metoda niedoskonała, niezapewniająca stabilnego ufiksowania protezy w polu protetycznym. Obecnie ogromne perspektywy w dziedzinie protetyki twarzy otwierają się dzięki zastosowaniu do mocowania ektoprotez implantów śródkostnych i wykorzystaniu zjawiska osseointegracji. Takie mocowanie protezy zapewnia dużo lepszą jej stabilizację i przyleganie do pola protetycznego, a co za tym idzie , poprawia komfort jej użytkowania i zapewnia znakomity efekt kosmetyczny. Ma to niebagatelne znaczenie dla psychiki pacjenta, pozwala niejednokrtonie na powrót do pracy i odnalezienie się w społeczeństwie.

    Kierownik Krzysztof Włochacz pracujący w swoim gabinecie.W zakresie implantologii NZOZ współpracuje z Międzynarodowym Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach. Dzięki tej współpracy wykonaliśmy już kilkanaście ektoprotez twarzy mocowanych tą metodą.

  3. Leczenie protetyczne dzieci z wadami rozwojowymi w obrębie gałki ocznej i oczodołu- małoocze i bezocze wrodzone. W przypadku tym wykonywane są zatyczki i aparaty rozporowe. Odpowiedni kształt, wielkość i siła ucisku indukują prawidłowy rozrost i rozwój tkanek twardych i miękkich w obrębie oczodołu. Zapewnia to w przyszłości osiągnięcie dobrego efektu kosmetycznego przy wykonywaniu indywidualnej protezy gałki ocznej.

  4. Pierścienie- utrzymywacze przestrzeni w oczodole. Wykonywane są przed planowanym plastycznym zabiegiem chirurgicznym w obrębie oczodołu u pacjentów po zmianach nowotworowych i leczeniu promieniami jonizującymi, u których doszło do wypłycenia zachyłków worka spojówkowego. Założenie pierścienia po zabiegu zapobiega powstaniu zrostów i utrzymuje przestrzeń dla przyszłej protezy gałki ocznej.


   

© 2005-2007 NZOZ "Protetyka Twarzy"